Декоративний розпис Параски Хоми.

Ювілейна виставка заслуженого майстра народної творчості України, лауреата премії імені Катерини Білокур та Ярослава Луковецького, члена Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України – Параски Петрівни Хоми – присвячена 80-річчю від дня її народження. На ній представлені твори, що зберігаються в колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва і репрезентують творчість майстрині за період з 1968 по 1991 рр.

Народилася Параска Хома 10 листопада 1933 р. в с.Чернятин Городенківського району Івано-Франківської області в селянській родині. Здобувши семирічну освіту, пішла працювати до колгоспу.

З дитинства любила малювати, вишивати, ліпити з глини іграшки. Працюючи на землі, придивлялася до кожної рослинки, квіточки, милувалася ними, у вільні години малювала, самостійно вдосконалюючи свою майстерність, шукаючи власну живописну манеру письма.

У 1968 р. син Ярослав, навчаючись у Косівському художньому училищі прикладного мистецтва, показав малюнки мами своєму учителю, професійному художнику Юліану Савці, який побачив у них неабиякий талант майстрині. Того ж року, у Львівській картинній галереї, за підтримки Б.Возницького відбулась перша персональна виставка П.П.Хоми. Згодом були персональні та колективні витавки в містах України, з яких роботи потрапили до музейних колекцій.

Яскрава, індивідуальна художня мова майстрині у створенні простих за сюжетом композицій з польовими та садовими квітами вражає неабияким хистом декоративного переосмислення. Все, на чому спинявся погляд Параски Петрівни і що відтворено нею на папері – близьке до природи, але не скопійоване, а ніби пройшло через її поетичне світобачення. Свої квіткові композиції вона об’єднала в серії «Краса рідної землі», «Земля моя квітуча», «Червона рута», «Польові квіти», «Осінні мелодії» та інші. Її твори, глибоко закорінені в традиції рідного краю, наповнені особливим світлом і радістю, привертають увагу витонченою та підкресленою графікою орнаменту, вивіреною композицією з особливим ритмом у розташуванні та конфігурації елементів, підтриманих гармонійно підібраною палітрою фарб. «Дивлюсь я на них – і ніколи надивитися не можу. А щоб квіти повсякчас зі мною були, навіть у лютий мороз та білу снігову завію, беру фарби чи кольоровий олівець і малюю собі. Малюю гребенястих, пишнохвостих півнів у буйному вінку. Малюю барвисті килими польових та лісових квітів…» - зверталася Параска Петрівна до дітей у журналі «Малятко».

За свою натхненну працю Параска Петрівна Хома нагороджена медаллю Академії мистецтв України та орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

НІКЗ Качанівка, НИКЗ Качановка, сайт Качановка, палац Качанівка, заповідник Качанівка, заповедник Качановка, Тарновський, Буренко, kachanovka, Черниговской области, Ичнянского района